Три святителя, апостол Иаков, брат Господень, архангел Михаил, мученица Мавра

Празднование святителям: 30 января/ 12 февраля

ВЕЛИЧАНИЕ

Величаем вас, святителие Василие, Григорие и Иоанне, и чтим святую память вашу; вы бо молите за нас Христа Бога нашего.

ИСТОРИЯ ПОЧИТАНИЯ

Православная Церковь особым образом чтит память трех святителей - Василия Великого, Григория Богослова и Иоанна Златоуста, чествуя их вместе в один день, 30 января/12 февраля.
Почитание их единым днем введено в Церкви в связи с тем, что среди христиан возникли раздоры, кого из этих святителей более почитать: Василия, Иоанна или Григория. Вне зависимости от того, кому какой святой наиболее близок и дорог, Церковь молится им вкупе, как послужившим прежде всего Единому в Троице Богу.

МОЛИТВА

О, пресветлии светильницы Церкве Христовы, Василие, Григорие и Иоанне, светом православных догматов вся концы земли озарившии и мечем слова Божия хульных смущения и шатания ересей угасившии! Припадающе к вашему милосердию, с верою и любовию из глубины души вопием: предстояще Престолу Пресвятыя, Единосущныя, Животворящыя и Нераздельныя Троицы, за Нюже словом, писанием и житием добре подвизастеся и души своя полагасте, всегда молитеся Ей, да укрепит и ны в Православии и единомыслии, и непоколебимем даже до смерти исповедании веры Христовы, и во вседушевнем послушании Его Церкви Святей; да препояшет ны с высоты силою на вся невидимыя и видимыя враги наша; да соблюдет Церковь Свою незыблему от неверия, суеверия, ереси и раскола; да дарует народу нашему долгоденствие и во всем благое поспешение; пастырем нашим да подаст духовное трезвение и ревность о спасении пасомых, властем суд и правду, воином терпение, мужество и одоление на враги, сирым и вдовицам заступление, болящым исцеление, юным благое в вере возрастание, старцам утешение, обидимым заступление и всем вся, ко временней и вечней жизни потребная, яко да в мире и покаянии, желанием спасения горяще, Господеви работающе, добрым подвигом подвизающеся, течение наше скончаем и сподобимся в Небеснем Царствии купно с вами всегда пети и славити Пресвятое и Великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.